Aikido

Aikido gerçeğin kendisini tanımlar. Bize saldırmakta olan insanlarla bir araya gelip, sevgiyle barışmanın yoludur.

Aikido popüler bir savaş sanatı ve aynı zamanda bir bilim dalıdır. Kökeni çok eski tarihlere dayanan asil bir savaş sanatı Aikido aynı zamanda illüzyon gösterisi gibi inanılmaz, bir balerin kadar zarif, kılıç kadar keskin, bir o kadar da sert döğüş teknikleri ile diğer dövüş savaş sanatlarından ayrılmaktadır.

Aikido, evrendeki güce uyum sağlamaktır. Aikido ruh ve beden gelişiminin estetikle birleşmesidir. Fiziksel ve ruhsal olgunlaşma yoludur. Aikido' da amaç tekniği, ruhu ve zekayı geliştirip; her üçünün koordinatlı olarak çalışmasını sağlamaktır. Zihinsel ve bedensel stratejimizi geliştirir, iş hayatı ve gündelik yaşamımızda olaylara değişik bakış açısından bakmamıza yardımcı olur, dengemiz güçlenir. Beklenmeyen bir durum karşısında daha çabuk, doğru ve doğal tepki verebilmemezi sağlar.

Aikido'nun temelinde karşınızdaki rakibin gücünü kullanmak yatar. Aikido teknikleri vücut formumuza uygun küresel, dairesel ve akıcı bilimsel hareketlerden oluşmaktadır. Bugün salonumuzda 7'den 70'e bay bayan bir çok sporcumuz, deneyimli - uzman antrenör eğitimci kadronun nezaretinde bu sporu doğru şekilde öğrenmekteler. Çalışmalarımızda kendimize ve arkadaşımıza zarar vermeyiz. .

Aikido'nun turnuvası yada yarışması yoktur. Bunun iki önemli nedeni vardır ki; bu onu günümüzde uygulanan şekli ile diğer savaş sanatlarından ayırır.

1-Yarışmanın oldugu yerlerde rekabet ve ego vardır. Rekabetin olduğu yerde ise huzur ve iç barış sağlanamaz.

2- Aikido'da insanın en büyük rakibi kendisidir. Kendisini aşamayan rakiplerinide aşamaz. .

Turnuvası olan diğer sporlara baktığımızda zaman kazanma hırsının ön plana çıktığı, yeni bir şeyler öğrenmenin de neredeyse unutulduğunu görürüz. Aikido ömür boyu süren bir gelişimdir. Siyah kuşak olduğumuzda, eğitimin tamamlandığı bir nokta değil, eğitimin yeni başladığı bir noktadır. Aikido şiddeti barışa çevirme sanatıdır. Eylemleri kontrol altına alarak bizi kendimizle barıştırır. Aikido manevi bir aydınlanma, zihinsel ve ruhsal bütünleşmedir. .

Kısacası Aikido kendi içinde sonsuz açıklamalar barındırır. .

Peki ama Aikido gerçekte nedir şeklinde yine de arayışlarınız sürerse size şunu söylerim; .

Sormayın, çalışın, . O size kendisini anlatır...

Last edited by 88.240.38.180 on 13 February 2012 at 21:47
This page has been accessed 266 times.